Narzędzia osobiste
Jesteś w: Start Współpraca z zagranicą

Współpraca z zagranicą


    W 1957 r. SITLiD rozpoczął dwustronną wymianę inżynierów i techników leśnictwa i drzewnictwa ze stowarzyszeniami krajów tzw. obozu państw socjalistycznych oraz brał udział w wielu międzynarodowych konferencjach naukowo-technicznych.
    Począwszy od końca lat siedemdziesiątych SITLiD rozpoczyna współpracę z zachodnimi organizacjami międzynarodowymi oraz stowarzyszeniami krajów Europy Zachodniej. W roku 1979 Stowarzyszenie organizuje pod auspicjami Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ międzynarodowe sympozjum meblarskie i bierze udział w VIII Kongresie Europejskiej Unii Leśników we Freiburgu jako obserwator. W 1978 r. pod auspicjami FAO zorganizowano seminarium na temat wypadkowości w leśnictwie z udziałem 7 krajów zachodnich.
    Rozpoczyna się również wieloraka współpraca dwustronna ze stowarzyszeniami leśników i drzewiarzy krajów zachodnich, takich jak Anglia, Austria, Belgia, Cypr, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Szwecja, Norwegia i wiele innych. Formy współpracy były różnorodne. Wyjazdy stażowe, udział w konferencjach i sympozjach, w zjazdach stowarzyszeń zagranicznych, udział w targach oraz w imprezach sportowych.    

  Od 2002 roku polscy leśnicy i drzewiarze biorą udział w Europejskich Zawodach Leśników w Biathlonie (EFNS). W zawodach zorganizowanych w dniach 21 - 26 lutego 2005 r., na Białorusi, udział wzięło 23 reprezentantów Polski zdobywając godne lokaty. W 2006r. zawody odbywały się w Sarajewie jednak bez udziału leśników polskich. W 2007 r. w Brusson, we Włoszech Polskę reprezentowało siedmiu leśników. 

Kolejne zawody to:

2002 r. Ramsau am Dachstein, Austria - 5 leśników

2003 r. Goms, szwajcaria - 7 leśników

2004 r. Pralognan, Francja - 7 leśników

2005 r. Raubiczi, Białoruś - 23 leśników

2006 r. Sarajewo, Bośnia i Hercegowina - polscy lesnicy nie brali udziału w zawodach

2007 r. Brusson, Włochy - 7 leśników

2008 r. Oberwiesethal, Niemcy - 25 leśników

2009 r. Donovaly, Słowacja - 25 leśników

2010 r. Ramsau,Austria - 2 leśników

2011 r. Oestersund, Szwecja - 8 leśników

2012 r. Todtnau, Niemcy - 11 leśników

2013 r. Delnice, Chorwacja - 24 leśników

2014 r. Kontiolahti, Finlandia - 28 leśników

2015 r. Lenzerheide, Szwajcaria - 26 leśników

2016 r. Oslo-Holmenkollen, Norwegia - 24 leśników

Kolejne 49. Europejskie Zawody Leśników w Biathlonie odbedą się w lutym 2017 r. w miejscowości Madona.

 

     

Pani Iwona Kucharska z Nadleśnictwa Ujsoły, zdobywczyni brązowego medalu w biegu technika dowolną; Donovaly 2009


  EUROPEJSKA UNIA LEŚNIKÓW (UEF)

    Na szczególną uwagę zasługuje współpraca SITLiD z Europejską Unią Leśników (UEF), organizacja powstałą i działającą w ramach 20 krajów z całej Europy. SITLiD jako jedyna organizacja, wówczas, z krajów socjalistycznych - był zapraszany w charakterze obserwatora na kolejne kongresy Unii (1979 - Freiburg, 1982 - Edynburg, 1985 - Ateny). W 1988 roku na IX Kongresie w Nancy SITLiD został pełnoprawnym członkiem UEF.
    Przedstawiciele SITLiD od początku brali czynny udział w pracach UEF. W 1992 r. na Kongresie w Rzymie wiceprezydentem UEF został dyrektor generalny LP dr inż. Jerzy Smykała, wice przewodniczący ZG SITLiD.
    W latach 1998-2005 prof. dr hab. Piotr Paschalis-Jakubowicz - Przewodniczący ZG SIYLiD, został dwukrotnie wybrany na Prezydenta UEF (1998 Pukaharju, Finlandia, 2001 - Pitesti, Rumunia). W latach 2005-2013 funkcję wiceprezydenta UEF sprawował mgr inż. Piotr Grygier, ówczesny dyrektor Regionalknaj Dyrekcji LP w Poznaniu. Na XVIII Kongresie UEF (Saariselka, Finlandia) jednym z trzeczh wicerezydentów UEF został mgr inż. Tomasz Markiewicz, dryektor RDLP w Poznaniu, członek ZG SITLiD. 

Polska dwukrotnie była organizatorem kongresu UEF - 1995 Gdańsk, 2009 - Jedlnia -Letnisko oraz posiedzenia Rady Wykonawczej UEF - 2002 Puszczykowo, 2015 Jaszowiec.

 XVIII Kongres Europejskiej Unii Leśników (UEF)

W dniach 27-31 sierpnia 2013 r. w miejscowości Saariselka w Finlandii odbył się XVIII Kongres Europejskiej Unii Leśników.

Na Kongresie wybrano nowe władze UEF 

 

    

Od lewe: Thomas Beschany (Austria) - Sekretarz, Anna Petrakieva (Bułgaria) - Asystent Sekretarza, Michael Diemer (Niemcy) - Prezydent UEF, Bjorn Karlsson (Szwecja) - Skarbnik, Herve Nemoz-Rajot (Francja) - V-ce Prezydent, Ilpo Puputti (Finlandia) - V-ce Prezydent i Tomasz Markiewicz (Polska) - V-ce Prezydent.

Leśników Polskich reprezentowali

w górnym rzędzie od lewej; Jan Karetko - dyrektor RDLP w Olsztynie, Piotr Paschalis-Jakubowicz - Przewodniczący ZG SITLiD, Piotr Grygier - dyrektor RDLP w Poznaniu, Andrzej Kundzewicz - wice przewodniczący ZG SITLiD. 

w dolnym rzędzie od lewej: Stanisław Zalejski - wice przewodniczący ZG SITLiD, Kazimierz Szabla - dyrektor RDLP w Katowicach, Zofia Chrempińska - dyrektor Biura Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Tomasz Markiewicz - nadleśniczy Nadleśnictwa Pniewy - nowy V-ce prezydent UEF

 

Aktywność UEF:

Poprzez uczestnictwo swoich przedstawicieli w ramach Advisory Group on Forestry and Cork oraz Forestry-Based Industry Advisory Committee (działające przy Komisji Europejskiej) a także w Grupie Ekspertów  MCPFE,   UEF przedstawia swoje stanowisko w różnych kwestiach dotyczących szeroko rozumianego leśnictwa i jego otoczenia. Można się z tymi dokumentami zapoznać na stronie internetowej UEF www.european-foresters.eu w zakładce Downloads

Prezydium UEF wydaje corocznie po kilka tzw. listów od prezydium  (Presidency letter), w których krótko opisuje się ostatnie wydarzenia, w jakich brali udział członkowie Prezydium. Listy te są także dostępne na w/w stronie internetowej.

MIĘDZYNARODOWY OBÓZ DLA STUDENTÓW LEŚNICTWA

UWAGA: Od kilku lat UEF wspiera organizowane przez leśników z landu Rheinland-Pfalz (Niemcy) obozy dla młodych adeptów leśnictwa z Europy. Obozy te cieszą się dużym zainteresowaniem gdyż umożliwiają poznanie pięknego kraju Nadrenii, jego gospodarki leśnej, historii a zwłaszcza dają okazję poznania nowych kolegów - leśników.

Wszystkich chętnych zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z Zarządem Głównym SITLiD, gdyż warunkiem zakwalifikowania na obóz jest pozytywna opinia naszego Stowarzyszenia.

Pobierz plik z zaproszeniem na obóz:  Międzynarodowy obóz dla studentów leśnictwa


Wspólna Polityka Rolna (CAP)

UEF wraz z kilkoma innymi organizacjami europejskimi (m.in. Eustafor, CEPI, ENFE, CEPF) sektora leśnego aktywnie uczestniczy w lobbowaniu na rzecz leśnictwa w toczącym się procesie tworzenia założeń do nowej Wspólnej Polityki Rolnej od 2013 roku.

Dotychczasowe prace Komisji Europejskiej nie są optymistyczne z punktu widzenia potrzeb leśnictwa europejskiego. Gospodarka leśna jest ciągle marginalizowana i niedoceniana w rozwoju obszarów wiejskich.

W załączonych plikach odnajdziecie Państwo wspólne stanowisko tych organizacji (w języku angielskim oraz w moim tłumaczeniu na język polski).

Wspólne stanowisko organizacji sektora leśnego w sprawie WPR po 2013r..doc

Joint paper on CAP development.pdf

 

                                                                                          Piotr Grygier